Hafif Rack Sistemler

Hafif  Rack  Sistemler (hafif yük rafı) ayaklar 30x70mm ya da 30x50mm kutu profilden oluşmakta olup, traversler ise 30x50mm  ve 40x60mm kutu profillerden oluşmaktadır. Kalınlıkları ise 2mm.dir. Taşınacak yüke bağlı olarak 1,5mm.de yapılabilir. Yüke bağlı olarak doğru kesitlerin seçilmesi önemlidir.

Hafif rack ayak üzerinde bulunan deliklere traverslerde bulunan tırnaklar oturtularak kolay kurulum sağlanır. Tablaları da traversler üzerine içten yada üstten olacak şekilde yerleştirmek mümkündür.

Hafif Rack raf sistemlerinin ayak ve travers kesitleri taşınacak yüke bağlı olarak doğru tercih edilmelidir. Hafif rack raf sistemindeki tablalar ise tek parça halinde olmayıp küçük parçaların yan yana gelmesinden oluşur ve kalınlıkları yüke bağlı olarak 0,70mm, 1,00mm.ve 1,50mm arasında değişmektedir. Saç tabla genişlikleri 25cm yada 30cm arasında değişmekte olup rafın derinliğine göre tabla uzunlukları belirlenir. Rafların parçalı yapılması taşıma mukavemetini arttırmak içindir.

Tablaların suntalam malzemeden yapılması da mümkündür. 18mm kalınlığında yapılan suntalam tablalar traverslere içten oturtulabildiği gibi travers üzerine de oturabilmektedir.

Kullanım amacına bağlı olarak raf tablalarının arasına saç koyularak bölmeler oluşturulabilir. Böylece yan yana duran farklı özellikteki malzemelerin birbirine karışması engellenebilir. Rafın arka kısımları istenirse suntalam yada mdf malzemeden tabla kesilerek kapatılması mümkündür. Ayaklardan herhangi bir malzemenin düşmemesi için de tel çit ile de kapatılabilir.


Hafif rack  sisteminin ayak altlarına tercih edilmesi halinde pingo ayak takılarak bozuk satıhlar için kullanım kolaylığı da sağlanmaktadır.

Yine diğerlerinde olduğu gibi tamamı elektrostatik toz boyalıdır. Paslanma ve çürümelere karşı boya uygulaması yapılmadan önce yağ alma ve pasivasyon işleminden geçirilir. Genellikle ayaklar mavi, traversler turuncu yada gri olabilmektedir. Ral renk kodları Ral 5002 mavi, Ral 2004 turuncu, Ral 9001 krem ve Ral 7046 gri dir.

Hafif rack  sisteminler farklı derinlik ve yükseklikler mevcuttur. Aşağıdaki tabloda kullanılan ayak ve travers ölçüleri bulunmaktadır. Ayaklarda yüke bağlı olarak 75cm ve 90cm derinlik için 30x70mm kutu profil de kullanılabilir.

Mini Rack Raf Sisteminde taşıtamayacağınız daha ağır yüklerinizin istiflenmesi için kullanılır. Burada da hafif rack raf tablaları traversler üzerine oturtulur. Herbir rafın taşıma kapasitesi travers uzunluğuna ve malzeme kalınlıklarına bağlı olarak 200 ile 380kg. arasında değişmektedir. Mini Rack Raf Sisteminden farklı olarak ayaklar ve traversler  kutu profillerden oluşmaktadır.